Članek o meditaciji v Slovenskih novicah: ”Priporočajo jo celo zdravniki”
O meditaciji se zadnja leta čedalje več govori; mogoče se je udeležiti skupinskih vodenih, mnogi jo izvajajo sami v zavetju svojega doma, meditiramo lahko tudi med tekom, vrtnarjenjem… Priporočajo jo celo zdravniki. Večina se z njo začne redno ukvarjati zaradi življenjskih preizkušenj ali zato, ker so z njeno pomočjo lažje kos vsakodnevnim izzivom. Seveda to ni novodobna pogruntavščina, temveč starodavna veščina.
Poznamo več vrst meditacije, ki imajo različne namene, od vsakega posameznika oziroma njegovih želja pa je odvisno, katero bo izbral, pripoveduje Monika Radič iz Ljubljane, ki je tečaj za vaditeljico meditacije opravila pri Cristy Žmahar. »Meditacija je lahko statična, dinamična, skupinska ali individualna, z odprtimi ali zaprtimi očmi. Nekaterim zadostuje zgolj usmerjanje pozornosti na dih in opazovanje lastnih misli. Lahko se osredotočamo na svoje telo ali na plamen sveče. Nekaterim ustreza ponavljanje manter, drugim zvočna meditacija – gong, bobnanje.«
Na vprašanje, kaj je meditacija in zakaj sploh meditirati, odgovarja: »Meditacija je čudovito orodje, ki nas privede do globljega spoznavanja samega sebe. Je tehnika, s katero popolnoma sprostimo telo in umirimo um, vendar je veliko več kot le sprostitev. Z njo dosežemo višje stanje zavesti, ki nam omogoči, da na življenje pogledamo z drugačnega zornega kota. Omogoči nam vpogled vase in opazovanje lastnih misli, občutkov.
Z redno meditacijo spoznamo, da nismo naš um, da nismo naše misli, in se ne poistovetimo s svojimi občutki. To ne pomeni, da izbrišemo vse misli in se popolnoma izklopimo, temveč jih opazujemo, sprejmemo, vendar se vanje ne zapletamo. Če smo pripravljeni, se nam začnejo odkrivati vzorci, prepričanje, ki nas omejuje, in naša naloga je, da to razrešimo. Z meditacijo prisluhnemo sebi, spoznamo, kaj nas zares osrečuje. Okrepi se intuicija, in ko se odločimo, da ji bomo sledili, zaživimo mirno in harmonično.
Tako lahko izboljšamo vsa področja svojega življenja, zmanjšamo stres in z njim povezane zdravstvene težave. Z meditacijo dvignemo raven energije in krepimo pozitivna občutja.« Ko človek pride do spoznanja, da mora v življenje vnesti spremembe, in se odloči za meditacijo ali drug način za dosego tega cilja, večinoma pričakuje hitre rešitve, čudeže. »Znanost in tehnika sta v zadnjih desetletjih tako napredovali, da enako pričakujemo tudi pri osebnostni rasti. Želimo si čudežnih tabletk, čarobne paličice, ki bi nas v hipu rešile vseh težav, naše življenje pa bi se spremenilo v pravljico. A tako ne gre. Osebnostna in duhovna rast zahtevata čas in predanost. To je proces, ki traja vse življenje, vendar je vreden truda.«
Kaj se običajno zgodi, ko začetnik začne meditirati? »Delovati začne um, misli bežijo sem in tja, nismo osredotočeni. Ko se zapletemo v lastne misli, postanemo nemirni, jezni, nezadovoljni in opustimo meditacijo. Mislim predamo nadzor, kar nas utruja in nam jemlje energijo. Meditirati pa bi morali ravno v teh trenutkih. Treba je vztrajati in – kar je najbolj pomembno – se ne obsojati. Sprva poskusimo meditirati 15 minut na dan in čas postopoma podaljšujemo. Ko pride misel, jo sprejmemo, vendar se ne ukvarjamo z njo. Pustimo, da gre mimo nas. Tako se počasi naučimo obrzdati svoj um in takrat postane naš zaveznik. Ko se naučimo usmeriti pozornost tja, kamor si želimo, postane naš pogled na svet bolj svoboden, jasen, širok, bolj smo pozorni in osredotočeni. Tako postanemo odprti za znake, ki nas vodijo na pravo življenjsko pot.«
Tukaj in zdaj
Sprememb seveda ne moremo pričakovati, čeprav meditiramo več ur na dan, če hkrati ohranjamo stare navade. Cilj meditacije je, da stanje, ki ga dosežemo med meditiranjem, ponotranjimo in smo vsak trenutek polno prisotni, da torej živimo tukaj in zdaj. Večinoma si predstavljamo, da meditirajoči vedno sedi po turško, vendar pa lahko meditiramo tudi med vsakodnevnimi opravili, če smo le v polnosti prisotni v sedanjem trenutku in se ne zapletamo v misli, pojasnjuje Monika Radič. Meditacija je lahko tudi poslušanje pomirjujoče glasbe, hoja, vrtnarjenje, kuhanje, slikanje…
Težko, a ne nemogoče
Meditacija je koristna, saj nas nauči, da ne počnemo več stvari hkrati, ampak se vsakokrat osredotočimo na eno. Buda je dejal: Kadar hodiš, hodi. Kadar stojiš, stoj. Kadar sediš, sedi. Ne nihaj sem in tja, pripoveduje sogovornica. »V današnjem hitrem tempu življenja je to težje, vendar ni nemogoče. Ravno zdaj je bolj kot kadar koli prej pomembno, da se malce ustavimo, se zazremo vase in stopimo v stik s samim seboj. Tako je naše življenje bolj mirno in harmonično. Ker smo osredotočeni in polno prisotni pri vsem, kar počnemo, se manj utrudimo. Tako tudi veliko lažje meditiramo in duhovno hitreje napredujemo. Postanemo pozornejši do drugih, zato se izboljšajo tudi medsebojni odnosi.«
Smehljanje organom
Monika Radič vodi tudi jogo smeha, zato je želela smeh nekako kako vpeljati še v meditacijo. »Dobro vem, kako koristen je smeh, zlasti glasen. Ko se recimo nekomu nasmehnemo, mu s tem polepšamo dan in nasmeh nam samodejno vrne. Zakaj ne bi to delovalo tudi v našem telesu? Koliko dobrega lahko naredimo zase, če se smehljamo tudi navznoter! Ko sem to začela raziskovati, sem ugotovila, da so se že stari Kitajci zavedali, kako koristno je smehljanje v notranjost telesa. Starodavno taoistično prakso je v svojo metodo prenesel izjemni mojster Mantak Chia in razvil meditativno tehniko notranji smehljaj. Nad odkritjem sem bila navdušena, zato sem se, ko sem izvedela, da bo v začetku novembra obiskal Slovenijo, brez obotavljanja prijavila na njegov seminar.«
Metoda notranji smehljaj je preprosta vizualizacijska meditativna tehnika. »Tako kot v vesolju se tudi v naših organih prepletata pozitivna in negativna energija. Vsi organi so povezani z določenimi čustvi, in kadar so naše misli negativne, se ta energija kopiči v njih. Kadar recimo rečemo, da nam gre nekaj na jetra, ta jeza resnično vpliva na naša jetra. Če se negativni občutki v telesu nalagajo predolgo, to lahko vodi v različne bolezni. Z notranjim smehljanjem v organe pošiljamo pozitivno energijo, pretvarjamo negativna čustva v pozitivna, odpravljamo napetosti, stres in tako preprečujemo zdravstvene težave. V vseh notranjih organih in žlezah se poveča vitalna energija, izboljša se počutje in um se popolnoma umiri. Tako zopet vzpostavimo globlji stik s svojim telesom in duhom.«
Ker zagovarja celostni pristop, se pri meditaciji s tehniko notranji smehljaj najprej osredotoči na notranje organe. »V sebi začutimo pristno radost in razvijemo ljubeč odnos do sebe. Šele nato smo pripravljeni na angelsko meditacijo in tako bolj odprti za odgovore, ki jih želimo prejeti. Ko smo sproščeni, mirni, se ne obsojamo in smo prijazni do sebe, začnemo dosegati najboljše rezultate. Delo na sebi postane prijetno in osrečujoče.«
Natalija Mljač
Vir: “Priporočajo jo celo zdravniki” Slovenske novice, priloga Na Zdravje, 25.11.2016. Natalija Mljač.
Sem pozitivna, nasmejana vodnarka in svoje poslanstvo sem našla v osvetljevanju življenja sebi in drugim. Moja velika ljubezen je svet, ki je fizičnim očem neviden. Verjamem, da v življenju ni naključij in da ima resnično vse kar se nam zgodi, nek namen. Več …