”Smeh blaži stres in depresijo”, članek v reviji Preventiva
OPOZORILO: Prišlo je do napake v tekstu. Dopamin NI stresni hormon!
Smeh blaži stres in depresijo
Da je smeh pomemben za zdravje, je znano že tisočletja. Že stari Kitajci so vedeli, da smeh na telo deluje pozitivno. V Grčiji so bolnišnice gradili v bližini gledališč, da so bolniki slišali smeh in občutili veselje, kar jim je pomagalo pri ozdravitvi. Smeh zmanjšuje stresne hormone, kot sta adrenalin in kortizol.
Michael Miller in William F. Fry sta dokazala, da smeh povzroči izločanje endorfinov, ki protivnetno vplivajo na srčno-žilni sistem. Ko se smejimo, se izločajo tudi drugi hormoni, ki dobrodejno vplivajo na telo in razpoloženje. Smeh ima še mnoge dobre druge vplive: zmanjšuje raven krvnega sladkorja, uravnava krvni tlak, pospešuje prekrvavitev, krepi imunski sistem, pomaga pri nespečnosti, povečuje samozavest, krepi ustvarjalnost in spomin. Znižuje fizični, čustveni in mentalni stres, učinkovito odpravlja depresijo in dviguje razpoloženje. Da lahko telesu zagotovimo vse te dobre vplive, se moramo dnevno smejati vsaj deset do petnajst minut skupaj. Morda se vam to zdi nemogoče, a obstaja vadba, ki nam to z lahkoto omogoča. Imenuje se joga smeha, njen začetnik pa je indijski zdravnik dr. Madan Kataria. Med vadbo se telo popolnoma sprosti, s pomočjo smeha izdihnemo ves odvečni ogljikov dioksid in tako vdihnemo več kisika. Po vadbi se zato počutimo prerojeni in napolnjeni z energijo. Smeh nas napolni z radostjo, srečo, veseljem, učinke pa lahko čutimo še nekaj dni po vadbi.
Monika Radič, za revijo Preventiva, januar 2017
Sem pozitivna, nasmejana vodnarka in svoje poslanstvo sem našla v osvetljevanju življenja sebi in drugim. Moja velika ljubezen je svet, ki je fizičnim očem neviden. Verjamem, da v življenju ni naključij in da ima resnično vse kar se nam zgodi, nek namen. Več …