notranji smehljaj Archives - Sijem.si https://sijem.si/oznaka/notranji-smehljaj/ Sijem, ko siješ ti. Sijem, torej sem. Sun, 13 Dec 2020 13:51:46 +0000 sl-SI hourly 1 https://sijem.si/wp-content/uploads/2017/05/cropped-sijem-logo-100x100.png notranji smehljaj Archives - Sijem.si https://sijem.si/oznaka/notranji-smehljaj/ 32 32 Luč sveta so ugledale moje prve sijoče spletne meditacije https://sijem.si/luc-sveta-so-ugledale-moje-prve-sijoce-spletne-meditacije/ Mon, 25 Nov 2019 13:18:45 +0000 https://sijem.si/?p=19464 Z največjim veseljem in navdušenjem, ti sporočam, da so v mojem sijočem spletnem kotičku, luč sveta ugledale prve čarobne meditacije. Juhej!   ”Sijem, ko siješ ti. Sijem, torej sem.”   In ker je moj namen, da zasiješ še bolj, sem v zadnjih mesecih te meditacije srčno kreirala samo zate. Zakaj? Ker je ravno meditacija tista,Preberite več

The post Luč sveta so ugledale moje prve sijoče spletne meditacije appeared first on Sijem.si.

]]>
spletne meditacijeZ največjim veseljem in navdušenjem, ti sporočam, da so v mojem sijočem spletnem kotičku, luč sveta ugledale prve čarobne meditacije. Juhej!

 

”Sijem, ko siješ ti. Sijem, torej sem.”

 

In ker je moj namen, da zasiješ še bolj, sem v zadnjih mesecih te meditacije srčno kreirala samo zate.

Zakaj?

Ker je ravno meditacija tista, ki je meni spremenila življenje in me pred osmimi leti usmerila na pot, kjer sem sedaj. Saj se spomnite prehoda iz leta 2011 v 2012, kajne? Takrat se je marsikaj dogajalo, rušilo in postavljalo na novo. Tudi moje življenje.

Tisto poletje sem doživela največjo izdajo s strani mojega takratnega partnerja in občutek sem imela, da se mi je v življenju zrušilo čisto vse. In res je bilo nekako tako. Zrušilo se je vse, kar nisem bila jaz, do takrat pa v resnici sploh nisem živela resnične sebe. Leto 2011 je bila zato največja prelomnica v mojem življenju.

Ko sem se pobrala iz ruševin, sem sprejela odločitev, da končno začnem živeti sebe. Prvič v življenju sem sebe postavila na 1. mesto. Vpisala sem se na jogo, s katero sem se spogledovala že kar nekaj let in začela meditirati.

 

Vodene meditacije so moje takratno življenje postavile na nove temelje. Z meditacijo sem počasi odkrivala kdo sem jaz v resnici, kakšne so moje želje in se podala na pot neskončnega raziskovanja sebe. Stopila sem na pot osebne in duhovne rasti in to je bila najboljša odločitev v mojem življenju. Z leti sem bila vse bližje sebi in odkrila svoje poslanstvo, ko sem začutila, da želim to, kar je pomagalo meni, deliti tudi z drugimi.

 

Kar malce nostalgično se spominjam večera, 14. aprila 2016, ko sem odvodila svojo prvo meditacijo. Bila sem nervozna, ker nisem vedela, ali bo ljudem všeč, a sem se prepustila in zaupala Vesolju, saj sem vedela, da bodo na meditacijo prišli točno tisti, ki jim je ta namenjena. In tako je bilo in je še danes, na vsaki meditaciji, ki jo skupaj doživimo. V vsem tem času smo na meditacijah vsi prejeli toliko uvidov, odgovorov, se razvijali in rasli vsak posebej in vsi skupaj. Globoko sem hvaležna za vse to.

Hvaležna sem za vsakega od vas, ki moje meditacije obiskujete že od samega začetka. Hvaležna sem za vsako novo dušo, ki se nam pridruži. In hvaležna sem za vse, ki se nam še boste pridružili, v živo ali pa na spletu. Hvala, ker mi zaupate, me podpirate, spremljate in spodbujate, da se sama razvijam še bolj in da vse to delim tudi z vami.

 

Meditacije sem začela voditi ravno zato, ker sem želela naprej predati to, kar je tako zelo pomagalo meni in resnično sem vesela, da dosegajo svoj namen. Z namenom, da lahko sežejo še dlje in da lahko z njihovo pomočjo zasije še več ljudi, pa so sedaj ustvarjeni tudi posnetki meditacij. Te meditacije sem kreirala s čisto ljubeznijo in podporo energij v najvišje dobro vseh, ki jih boste poslušali. Zdaj lahko meditirate tudi v udobju svojega doma, posnetke pa poslušate tolikokrat kolikor želite. Zdaj jih lahko poslušate tudi tisti, ki ne uspete priti na naše vodene meditacije v živo. Kako je lahko še boljše?

 

Moja prva vodena meditacija leta 2016, je bila Notranji smehljaj. Ta meditacija je meni in vsem udeležencem meditacij tako prirasla k srcu, da jo izvajamo še danes. Najprej vedno izvedemo prav to meditacijo, saj nas globoko sprosti, umiri in pripravi na naslednjo meditacijo. Šele potem gremo v drugo meditacijo, ki je namenjena določeni tematiki.

Z največjim navdušenjem, jo sedaj delim tudi s tabo. Če želiš povečati učinek tematskih meditacij, priporočam, da tudi ti najprej poslušaš Notranji smehljaj in šele nato katerokoli drugo. Tako se bo tvoje telo popolnoma umirilo, misli pa se bodo vse manj pojavljale.

 

MEDITACIJA NOTRANJI SMEHLJAJ
”Meditacija Notranji smehljaj bo globoko sprostila vaše najgloblje telesne dele – življenjsko pomembne organe, vas popolnoma umirila ter napolnila s prijetnimi in ljubečimi občutki. Vaše telo vam bo hvaležno, vaš obraz pa bo krasil nežen nasmešek.”
Njen opis si lahko prebereš tukaj.

 

V mojem sijočem spletnem kotičku, pa jih najdeš še veliko več.

 

Želim, da meditacije dosežejo svoj namen in tiste ljudi, kateri začutite, da bi z njihovo pomočjo, zasijali še bolj.

 

POKUKAJ V MOJ SIJOČI SPLETNI MEDITACIJSKI KOTIČEK

 

Naj ti meditacije služijo v najvišje dobro, da zasiješ v svoji najlepši Luči.

 

Hvala ker si z mano.

 

Z ljubeznijo in hvaležnostjo,

Monika

The post Luč sveta so ugledale moje prve sijoče spletne meditacije appeared first on Sijem.si.

]]>
Smeh…kaj je že to? https://sijem.si/smeh-kaj-je-ze-to/ Tue, 16 Oct 2018 14:57:58 +0000 https://sijem.si/?p=5341 Kdaj si se nazadnje resnično od srca smejal/a vsaj 5 min skupaj ali celo več? Ali pa se ti je kdaj zgodilo, da si se in te je okolica gledala postrani, kot da je s teboj kaj narobe? (V smislu…če se smejiš in si srečen, si sigurno na drogi…) Meni se je. Večkrat. Slišala semPreberite več

The post Smeh…kaj je že to? appeared first on Sijem.si.

]]>
smehKdaj si se nazadnje resnično od srca smejal/a vsaj 5 min skupaj ali celo več?

Ali pa se ti je kdaj zgodilo, da si se in te je okolica gledala postrani, kot da je s teboj kaj narobe? (V smislu…če se smejiš in si srečen, si sigurno na drogi…)

Meni se je. Večkrat.

Slišala sem že tudi to, da s svojim smehom v resnici prikrivam žalost.

Skratka, ljudje najdejo tisoč in en razlog, zakaj človek ne bi smel biti nasmejan.

 

Zakaj?

Nekateri so že dolgo nazaj pozabili na smeh. Odraslost in odgovornost so zamenjali s pretirano resnostjo. Nesrečni so v službi, v družini, ker so nezadovoljni sami s seboj in s svojim življenjem.

Takšen človek je zelo težko vesel ob tem, ko vidi, da je nekdo drug srečen. Težko sprejme to, da je nekdo zadovoljen, uspešen in ko vidi nasmejanega človeka, ga to živcira. Namesto, da bi se vprašal – zakaj in skušal nekaj narediti za svojo srečo, se raje odloči, da bo naredil vse, da tudi druga oseba ne bo srečna. Ker je sebe spremeniti pač najtežje.

Zato ne vzemi tega osebno in nikomur ne polagaj računov za svoj smeh. Ohrani ta smeh in se smej še naprej. Če le lahko, bodi ti tisti/a, ki boš spodbudil/a smeh v teh ljudeh, saj oni trenutno niso dovolj močni za to…

 

Ne bodi med tistimi, ki IŠČEJO tisoč in en razlog, zakaj človek ne bi smel biti nasmejan. Bodi med tistimi, ki VIDIJO tisoč in en razlog, zakaj bi lahko bil nasmejan. (Monika Radič)

 

Monika Radič, certificirana vaditeljica joge smeha, meditacij, reiki mojstrica in učiteljica, praktik ThetaHealinga (basic, advanced, Manifesting and Abundance) ter Access Consciousness Bars, MTVSS in Facelift praktik.

The post Smeh…kaj je že to? appeared first on Sijem.si.

]]>
Joga smeha z Moniko Radič, oddaja Dan na Planet TV https://sijem.si/joga-smeha-z-moniko-radic-oddaja-dan-na-planet-tv/ Wed, 16 May 2018 10:04:44 +0000 http://sijem.si/?p=7378   Joga smeha z Moniko Radič v oddaji Dan na Planet TV: Sreča je v nas, 16.5.18 Smeh je najboljše zdravilo, pravi stari pregovor. Med smejanjem se sproščajo endorfini in hormon serotonin. Omenjeni hormon zmanjšuje stres, spodbuja srečo in je regulator bolečine. Kako biti srečnejši in z manj stresa, v začetku prispevka pove psihoterapevtka BarbaraPreberite več

The post Joga smeha z Moniko Radič, oddaja Dan na Planet TV appeared first on Sijem.si.

]]>

 

Joga smeha z Moniko Radič v oddaji Dan na Planet TV: Sreča je v nas, 16.5.18

Smeh je najboljše zdravilo, pravi stari pregovor. Med smejanjem se sproščajo endorfini in hormon serotonin. Omenjeni hormon zmanjšuje stres, spodbuja srečo in je regulator bolečine. Kako biti srečnejši in z manj stresa, v začetku prispevka pove psihoterapevtka Barbara Sarić.

V nadaljevanju prispevka, pa vaditeljica Joge smeha – Monika Radič, predstavi Jogo smeha, kot eno izmed najučinkovitejših tehnik za zmanjševanje stresa.

Prispevek o Jogi smeha se začne na 3:50 min.

The post Joga smeha z Moniko Radič, oddaja Dan na Planet TV appeared first on Sijem.si.

]]>
Intervju z Moniko Radič o Jogi smeha, Nina Rapilane Obran, Projekt življenje https://sijem.si/intervju-z-moniko-radic-o-jogi-smeha-nina-rapilane-obran-projekt-zivljenje/ Wed, 27 Dec 2017 10:49:52 +0000 http://sijem.si/?p=1547 Pred kratkim sem se udeležila brezplačne vadbe joge smeha pri Moniki Radič, certificirani vaditeljici joge smeha, voditeljici meditacij, reiki mojstrici in učiteljici. Na vadbi sem se fantastično zabavala, zato sem izkoristila priložnost in Moniko povprašala o tej zabavni, a nepoznani vadbi.   Monika, pozdravljena! V okviru 1. Art Expa, največjega kulturnega dogodka svoje vrste v Sloveniji,Preberite več

The post Intervju z Moniko Radič o Jogi smeha, Nina Rapilane Obran, Projekt življenje appeared first on Sijem.si.

]]>
Pred kratkim sem se udeležila brezplačne vadbe joge smeha pri Moniki Radič, certificirani vaditeljici joge smeha, voditeljici meditacij, reiki mojstrici in učiteljici. Na vadbi sem se fantastično zabavala, zato sem izkoristila priložnost in Moniko povprašala o tej zabavni, a nepoznani vadbi.

 

Monika, pozdravljena! V okviru 1. Art Expa, največjega kulturnega dogodka svoje vrste v Sloveniji, boste dne 23. septembra vodili vadbo joge smeha. Kaj sploh je joga smeha?

Joga smeha je prav posebna vadba, pri kateri s pomočjo smejalnih vaj in z elementi petja, ploskanja in igranja aktiviramo smeh. Joga smeha temelji na znanstveno dokazanem dejstvu, da naše telo ne loči med iskrenim in igranim smehom. Fizični in psihološki učinki so v obeh primerih enaki. Zato se torej vadba joge smeha začne z odločitvijo za smeh, ki pa se v skupini slej ko prej ravije v pristen in iskren smeh. 🙂

Kako ste se vi srečali z jogo smeha?

Jaz se že vse svoje življenje najraje od vsega smejim, vendar nikoli nisem pomislila, da bo smeh postal velik del moje poklicne poti. Ko sem se spraševala o mojem življenjskem poslanstvu, mi je Vesolje nekega večera dalo odgovor. Udeležila sem se glasbene meditacije skupine Shamballa, na kateri je bila prisotna tudi Simona Krebs (moja učiteljica joge smeha). Matej Perih Jagat (glasbenik pri Shamballi) jo je ‘izzval,’ da pokaže nekaj vaj iz joge smeha.

Ko smo se začeli smejati, ploskati, peti in plesati, me je ‘zadelo’. Mojemu partnerju sem takrat rekla: ”Uauu, vse to sem jaz! To je to!” Ko sem prišla domov, sem na internetu takoj poiskala vse informacije glede joge smeha in ugotovila, da izobraževanje za vaditelje joge smeha poteka že čez dva tedna, le nekaj korakov stran od mojega doma. Takoj sem se prijavila in takrat obrnila nov list v svojem življenju. 🙂

Kaj imata skupnega joga smeha in umetnost?

Lahko bi rekli, da sta oba stara toliko, kot je staro človeštvo. Da je smeh pomemben za zdravje, je znano že tisočletja. Že stari Kitajci so vedeli, da smeh na telo deluje pozitivno. V Grčiji so bolnišnice gradili v bližini gledališč, da so bolniki slišali smeh in občutili veselje, kar jim je pomagalo pri ozdravitvi. Smeh in humor sta vedno bila in vedno bosta pomembna spremljevalca različnih umetnostnih vej, kajti smeh je tako kot umetnost izraz naše duše.

Izvajate pa tudi redne vadbe joge smeha. Nam lahko poveste kaj več o tem? Kaj o vadbi pravijo udeleženke in udeleženci?

Vadbe joge smeha potekajo dvakrat mesečno v prostorih Micelija, na Štihovi 5 v Ljubljani (Zupančičeva jama). Skupinica je majhna, a polna srčnih oseb. Ko se zberemo skupaj, je dvorana vedno polna glasnega smeha. 🙂 Kadarkoli se nam lahko pridruži kdorkoli, ki si želi, da je njegovo življenje bolj pozitivno. Na vadbah se imamo res super, udeleženci pa so popolnoma navdušeni. Njihove izjave si lahko preberete tukaj.

Za koga je joga smeha primerna? Kakšne pozitivne učinke lahko pričakujemo od nje?

Joga smeha je primerna za vse ljudi vseh starosti, ki si v svojem življenju želijo več smeha in pozitive. Sestavljena je iz smejalnih in dihalnih vaj, ki močno znižujejo raven stresa, pomagajo odpraviti depresijo, uravnavajo krvni tlak, znižujejo krvni sladkor, izboljšujejo spomin, krepijo kreativnost itd. V telo vnesemo več kisika, zaradi česar se počutimo polni energije in popolnoma prerojeni. Pri jogi smeha se izločajo endorfini, ki so naravno pomirjevalno sredstvo, dvigne pa se raven serotonina – hormona sreče. Redna vadba joge smeha nam spremeni pogled na življenje, postanemo bolj pozitivni, izboljšajo se naši odnosi in veliko lažje premagujemo vsakodnevne izzive.

 

Nina Rapilane Obran, Projekt življenje

 

The post Intervju z Moniko Radič o Jogi smeha, Nina Rapilane Obran, Projekt življenje appeared first on Sijem.si.

]]>
Smeh blaži stres in depresijo https://sijem.si/smeh-blazi-stres-in-depresijo/ Mon, 02 Oct 2017 14:26:00 +0000 Da je smeh pomemben za zdravje, je znano že tisočletja. Že stari Kitajci so vedeli, da smeh na telo deluje pozitivno. V Grčiji so bolnišnice gradili v bližini gledališč, da so bolniki slišali smeh in občutili veselje, kar jim je pomagalo pri ozdravitvi. Michael Miller in William F. Fry sta dokazala, da smeh povzroči izločanjePreberite več

The post Smeh blaži stres in depresijo appeared first on Sijem.si.

]]>

Smeh blaži stres in depresijoDa je smeh pomemben za zdravje, je znano že tisočletja. Že stari Kitajci so vedeli, da smeh na telo deluje pozitivno. V Grčiji so bolnišnice gradili v bližini gledališč, da so bolniki slišali smeh in občutili veselje, kar jim je pomagalo pri ozdravitvi.

Michael Miller in William F. Fry sta dokazala, da smeh povzroči izločanje endorfinov, ki protivnetno vplivajo na srčno-žilni sistem. Ko se smejimo, se izločajo tudi drugi hormoni, ki dobrodejno vplivajo na telo in razpoloženje. Smeh ima še mnoge druge dobre vplive: zmanjšuje raven krvnega sladkorja, uravnava krvni tlak, pospešuje prekrvitev, krepi imunski sistem, pomaga pri nespečnosti, povečuje samozavest, krepi ustvarjalnost in spomin. Znižuje fizični, čustveni in mentalni stres, učinkovito odpravlja depresijo in dviguje razpoloženje.

William F. Fry: »Smeh je tudi odlična aerobna vadba: minuta smeha ima enak učinek, kot če bi deset minut tekli ali veslali.«

Da bi telesu zagotovimo vse te dobre vplive, se moramo dnevno smejati vsaj deset do petnajst minut skupaj. Morda se vam zdi to nemogoče, a obstaja vadba, ki nam to z lahkoto omogoča. Imenuje se joga smeha, njen začetnik pa je indijski zdravnik dr. Madan Kataria.

Joga smeha je zabavna vadba, sestavljena iz gibalno-vokalnih vaj, iger, dihanja in seveda smeha. Temelji na dokazanem dejstvu, da naše telo ne loči med iskrenim in igranim smehom. Psihološke in telesne koristi so popolnoma enake. Med vadbo se telo popolnoma sprosti, s pomočjo smeha izdihnemo ves odvečni ogljikov dioksid in tako vdihnemo več kisika. Po vadbi se zato počutimo prerojeni in napolnjeni z energijo. Smeh nas napolni z radostjo, srečo, veseljem, učinke pa lahko čutimo še nekaj dni po vadbi.

 

Mentalno čistilna nitka

Predstavljamo si, da skozi ušesa povlečemo nevidno mentalno nitko, jo vlečemo levo in desno in čistimo negativne misli. Zraven se smejimo.

 

Smejalna tableta

Predstavljamo si, da pojemo čudežno tableto, ki ima takojšen učinek na naše počutje. Ko jo pogoltnemo, se začnemo glasno smejati in se takoj počutimo bolje.

 

Prazni žepi

Ne glede na to, kaj se nam v življenju dogaja, se lahko temu nasmejimo in tako svoje misli hitreje preusmerimo k iskanju rešitve. Tudi takrat, ko nimamo denarja. Izvlečemo si prazne žepe in se smejimo temu, da ni nič v njih.

 

Imam se rad/a

Najbolj pomembno je, da imamo najprej radi sami sebe in se sprejemamo. Šele nato lahko damo ljubezen drugim in smo jo tudi sposobni sprejeti. Objamemo se z obema rokama ter se sami s seboj smejimo.

 

Monika Radič, certificirana vaditeljica joge smeha, meditacij, reiki mojstrica in učiteljica, praktik ThetaHealinga (basic, advanced, Manifesting and Abundance) ter Access Consciousness Bars praktik.

Na fotografijah: Monika Radič (Foto: Nataša Muller)

Objavljeno v spletni reviji Preventiva

The post Smeh blaži stres in depresijo appeared first on Sijem.si.

]]>
Zdravilni zvoki za zdrave notranje organe https://sijem.si/zdravilni-zvoki-za-zdrave-notranje-organe/ Mon, 24 Jul 2017 10:28:00 +0000 http://sijem.si/2017/07/24/zdravilni-zvoki-za-zdrave-notranje-organe/ Vsi vemo, da naša čustva močno vplivajo na naše razpoloženje. Vemo tudi to, da pozitivna čustva spodbujajo našo pozitivno naravnanost v življenju. Malokdo pa se zaveda, da čustva močno vplivajo tudi na notranje organe. Zahodna medicina šele sedaj priznava to, kar tradicionalna kitajska medicina ve že tisočletja. Ko nas nekaj ali nekdo ujezi, običajno rečemo:Preberite več

The post Zdravilni zvoki za zdrave notranje organe appeared first on Sijem.si.

]]>

zdravilni zvoki za zdrave notranje organeVsi vemo, da naša čustva močno vplivajo na naše razpoloženje. Vemo tudi to, da pozitivna čustva spodbujajo našo pozitivno naravnanost v življenju. Malokdo pa se zaveda, da čustva močno vplivajo tudi na notranje organe.

Zahodna medicina šele sedaj priznava to, kar tradicionalna kitajska medicina ve že tisočletja. Ko nas nekaj ali nekdo ujezi, običajno rečemo: ”Kako mi greš na jetra!” Ne zavedamo pa se, da to niso le besede, temveč gre vsa nakopičena jeza zares v naša jetra. V ljudeh se prepleta več različnih čustev. Včasih čutimo jezo, žalost, spet drugič veselje, srečo, radost in vse to je popolnoma normalno.

Nekateri ‘duhovni’ učitelji napačno učijo, da se je treba vseh negativnih čustev znebiti, ter da je potrebno razmišljati le pozitivno. To je nemogoče in celo škodljivo, ker na tak način negativna čustva le potlačimo. Kitajska medicina pravi, da je potrebno poskrbeti le za to, da so naša čustva v ravnovesju. Težava nastane takrat, ko je negativnih čustev preveč. Takrat se poruši ravnovesje, to pa postopoma privede do različnih bolezni. Zavedati se moramo, da naši organi shranjujejo naša čustva in da je vsak organ zadolžen za določena čustva. Če želimo biti zdravi, namenimo svojo pozornost tudi našim notranjim organom, ki vsak dan delujejo v naše dobro po svojih najboljših močeh.

Obstaja enostavna a zelo učinkovita tehnika, s katero si lahko pomagamo, da iz naših organov odstranimo prekomerna škodljiva čustva, ki so se nakopičila v njih. To so specifični zvoki za specifična zdravljenja. Stari modreci so trdili, da lahko ta tehnika premaga vsako težavo in bolezen. Zdravilni zvoki preobražajo prekomerna negativna čustva, sproščajo telo, razstrupljajo in prečiščujejo notranje organe in izboljšujejo imunski sistem. Fizično zdravljenje se začne, ko prečistimo čustveno nesnago.

Vsi vemo, da zemlja rabi organske odpadke, da jih kompostira in jih uporabi za svojo rast. Ne vemo pa, da zemlja potrebuje tudi naše ‘čustvene odpadke’. Kadar občutimo jezo, žalost, zamero itd. ne pošiljajmo teh občutkov v Vesolje, ker tam nimajo kaj početi z njimi. Te občutke raje vizualizirajmo v zemljo. Medtem ko te sive negativne občutke pošiljamo v zemljo, pa hkrati za vsak organ posebej izvedemo zdravilni zvok. Za izvajanje te tehnike in za lažjo vizualizacijo je zelo pomembno, da vemo, kako izgledajo notranji organi.

Ko izdihnemo vse škodljive občutke iz naših organov, pa jih napolnimo z energijo notranjega smehljaja. Smehljaj, ki ga pošljemo našim organom ima nanje zelo blagodejen učinek in jih napolni s toplino, mirom in ljubeznijo. Organi postanejo mehkejši, bolje opravljajo svoje delo, to pa vpliva tudi na naše počutje. Stari kitajski mojstri so verjeli, da trajni notranji smehljaj – smehljaj samemu sebi, zagotavlja srečo, zdravje in dolgo življenje.

 

PLJUČA
Škodljiva čustva, ki se nabirajo v naših pljučih so: tesnoba, raztresenost, depresija, žalost. Ko začutimo, da katerokoli čustvo prevladuje in da ga je preveč, vizualiziramo te občutke v zemljo. Med izdihom rečemo SSSSS. To lahko ponovimo tolikokrat kot začutimo, da potrebujemo. Ko končamo, pljuča napolnimo s smehljajem in vizualiziramo belo barvo, ki polni naša pljuča. Vanje vdihnemo pozitivne občutke: pogum, pravičnost, odpuščanje.

LEDVICE
Škodljivi občutki, ki se nabirajo v naših ledvicah so: strah, stres, anksioznost, fobije, paranoja. Ko začutimo, da katerikoli občutek prevladuje ali ga je preveč, vizualiziramo te občutke v zemljo. Med izdihom rečemo FUUUU (kot bi upihnili svečo). Ko končamo, ledvica napolnimo s smehljajem in vizualiziramo temno modro barvo, ki polni naša ledvica. Vanje vdihnemo občutke miru in nežnosti.

JETRA
Škodljivi občutki, ki se nabirajo v naših jetrih so: jeza, ljubosumje, razočaranje, krivda, zamere, nervoznost, agresija, impulzivnost. Ko začutimo, da katerikoli občutek prevladuje ali ga je preveč, vizualiziramo te občutke v zemljo; med izdihom rečemo ŠŠŠŠŠ. Ko končamo, jetra napolnimo s smehljajem in vizualiziramo zeleno barvo, ki polni naša jetra. Vanje vdihujemo prijaznost.

SRCE
Občutki, ki škodujejo srcu so: nepotrpežljivost, sovraštvo, aroganca, vznemirjenost. Ko začutimo, da katerikoli občutek prevladuje ali ga je preveč, vizualiziramo te občutke v zemljo; med izdihom rečemo HOOOO. Ko končamo, srce napolnimo s smehljajem in vizualiziramo rdečo barvo, ki polni naše srce. Vanj vdihnemo občutke ljubezni, radosti, samospoštovanja.

VRANICA
Škodljivi občutki, ki se nabirajo v naši vranici so: skrbi, vznemirjenost, nezaupanje, samopomilovanje, razglabljanje. Ko začutimo, da katerikoli občutek prevladuje ali ga je preveč, vizualiziramo te občutke v zemljo; med izdihom rečemo HUUUU. Ko končamo, vranico napolnimo s smehljajem in vizualiziramo rumeno barvo, ki polni našo vranico. Vanjo vdihnemo občutke stabilnosti, iskrenosti, sreče (naša vranica odlično deluje takrat, kadar smo srečni).

 

*Vsak posamezni zvok lahko ponovimo tolikokrat kot začutimo, da ga potrebujemo. Vsak zvok lahko izvajamo posamično, (če npr. čutimo jezo, lahko naredimo zvok le za jetra) ali pa vse skupaj. Če se odločimo za izvedbo vseh petih zvokov, upoštevajmo zgornji vrstni red.

 

»Bodite prijazni do sebe in svojega telesa. Poskrbite, da bo vaše telo, um in duh vedno v ravnovesju. In naj bodo vaši ustni kotički večino dneva usmerjeni navzgor!«

 

Monika Radič, certificirana vaditeljica joge smeha, meditacij, reiki mojstrica in učiteljica, praktik ThetaHealinga (basic, advanced, Manifesting and Abundance) ter Access Consciousness Bars praktik.

Objavljeno v spletni reviji Preventiva

Vir slike: www.preventivarevija.si

The post Zdravilni zvoki za zdrave notranje organe appeared first on Sijem.si.

]]>
Meditacija Notranji smehljaj https://sijem.si/meditacija-notranji-smehljaj/ Sun, 05 Mar 2017 16:33:16 +0000 https://www.joga-smeha.com/?p=544 Taoisti so verjeli, da ni dovolj, da dosežemo globoko in trajno sproščeno stanje s tem, ko sprostimo mišičevje in pomirimo živce, temveč se moramo sprostiti v naših najbolj notranjih telesnih delih, v življenjsko pomembnih organih. Ko to dosežemo, takrat je sproščena tudi naša duša. S tehniko notranjega smehljaja ogovorimo in z ljubeznijo uravnotežimo ter sprostimoPreberite več

The post Meditacija Notranji smehljaj appeared first on Sijem.si.

]]>
Taoisti so verjeli, da ni dovolj, da dosežemo globoko in trajno sproščeno stanje s tem, ko sprostimo mišičevje in pomirimo živce, temveč se moramo sprostiti v naših najbolj notranjih telesnih delih, v življenjsko pomembnih organih. Ko to dosežemo, takrat je sproščena tudi naša duša. S tehniko notranjega smehljaja ogovorimo in z ljubeznijo uravnotežimo ter sprostimo naše notranje organe.

Smehljaj je znak ljubezni, deluje ogrevajoče in sproščujoče, obenem pa se skozi nasmeh pri človeku vzpostavi sposobnost sprejemanja in dajanja ljubezni. Stari Kitajski mojstri so verjeli, da trajni notranji smehljaj, smehljaj samemu sebi zagotavlja srečo, zdravje in dolgo življenje, skratka življenje v harmoniji s samim seboj.

Metoda notranji smehljaj je preprosta vizualizacijska meditativna tehnika, ki temelji na dejstvu, da se tako kot v celotnem kozmosu, tudi v naših telesnih organih prepletata pozitivna in negativna energija.

 

Naši organi pa so neposredno povezani s čustvi in vrlinami:

  • SRCE z ljubeznijo, srečo in sovraštvom
  • PLJUČA s pogumom in žalostjo
  • VRANICA z iskrenostjo, stabilnostjo, vznemirjenjem in skrbmi
  • LEDVICE z nežnostjo, mirnostjo in strahom
  • JETRA z ljubosumjem, jezo, zamero, krivdo in prijaznostjo

 

meditacija notranji smehljaj

Kadar se v naših organih nakopiči preveč negativne energije, ki nam jemlje življenjsko moč, to lahko vodi v razvoj bolezni. Če se jezimo, smo pod stresom in napeti, naši organi izločajo strupene izločke, ki blokirajo energetske kanale in povzročajo povišan krvni pritisk, hitrejše bitje srca, nespečnost, prebavne motnje, pomanjkanje apetita…

S tem ko se smehljamo navznoter, vse do svojih organov in žlez, pa naši organi izločajo neke vrste nektar, ki hrani in ščiti celo telo. Telo se počuti cenjeno in ljubljeno, organi postanejo mehkejši, bolj sproščeni in tako bolje opravljajo svoje delo.

Z notranjim smehljanjem pretvarjamo negativna čustva v pozitivna, odpravljamo napetosti, stres in tako preprečujemo nastanek bolezni. Poveča se naša vitalna energija v vseh notranjih organih in žlezah, izboljša se naše počutje in naš um se popolnoma umiri. Notranji smehljaj nam pomaga, da zopet vzpostavimo globlji stik z našim telesom in duhom in nas popelje do harmonije s samim seboj.

 

 

    Metodo Notranji smehljaj je razvil veliki taoistični mojster – Mantak Chia, katerega sem imela čast spoznati in se od njega učiti tudi sama. ♥

mantak chia monika radic

The post Meditacija Notranji smehljaj appeared first on Sijem.si.

]]>
Članek o meditaciji v Slovenskih novicah: ”Priporočajo jo celo zdravniki” https://sijem.si/meditacija-intervju-monika-radic-sijem/ Sun, 11 Sep 2016 21:44:26 +0000 https://www.joga-smeha.com/?p=1 O meditaciji se zadnja leta čedalje več govori; mogoče se je udeležiti skupinskih vodenih, mnogi jo izvajajo sami v zavetju svojega doma, meditiramo lahko tudi med tekom, vrtnarjenjem… Priporočajo jo celo zdravniki. Večina se z njo začne redno ukvarjati zaradi življenjskih preizkušenj ali zato, ker so z njeno pomočjo lažje kos vsakodnevnim izzivom. Seveda toPreberite več

The post Članek o meditaciji v Slovenskih novicah: ”Priporočajo jo celo zdravniki” appeared first on Sijem.si.

]]>

članek o meditaciji

O meditaciji se zadnja leta čedalje več govori; mogoče se je udeležiti skupinskih vodenih, mnogi jo izvajajo sami v zavetju svojega doma, meditiramo lahko tudi med tekom, vrtnarjenjem… Priporočajo jo celo zdravniki. Večina se z njo začne redno ukvarjati zaradi življenjskih preizkušenj ali zato, ker so z njeno pomočjo lažje kos vsakodnevnim izzivom. Seveda to ni novodobna pogruntavščina, temveč starodavna veščina.

 

Poznamo več vrst meditacije, ki imajo različne namene, od vsakega posameznika oziroma njegovih želja pa je odvisno, katero bo izbral, pripoveduje Monika Radič iz Ljubljane, ki je tečaj za vaditeljico meditacije opravila pri Cristy Žmahar. »Meditacija je lahko statična, dinamična, skupinska ali individualna, z odprtimi ali zaprtimi očmi. Nekaterim zadostuje zgolj usmerjanje pozornosti na dih in opazovanje lastnih misli. Lahko se osredotočamo na svoje telo ali na plamen sveče. Nekaterim ustreza ponavljanje manter, drugim zvočna meditacija – gong, bobnanje.«

Na vprašanje, kaj je meditacija in zakaj sploh meditirati, odgovarja: »Meditacija je čudovito orodje, ki nas privede do globljega spoznavanja samega sebe. Je tehnika, s katero popolnoma sprostimo telo in umirimo um, vendar je veliko več kot le sprostitev. Z njo dosežemo višje stanje zavesti, ki nam omogoči, da na življenje pogledamo z drugačnega zornega kota. Omogoči nam vpogled vase in opazovanje lastnih misli, občutkov.

Z redno meditacijo spoznamo, da nismo naš um, da nismo naše misli, in se ne poistovetimo s svojimi občutki. To ne pomeni, da izbrišemo vse misli in se popolnoma izklopimo, temveč jih opazujemo, sprejmemo, vendar se vanje ne zapletamo. Če smo pripravljeni, se nam začnejo odkrivati vzorci, prepričanje, ki nas omejuje, in naša naloga je, da to razrešimo. Z meditacijo prisluhnemo sebi, spoznamo, kaj nas zares osrečuje. Okrepi se intuicija, in ko se odločimo, da ji bomo sledili, zaživimo mirno in harmonično.

Tako lahko izboljšamo vsa področja svojega življenja, zmanjšamo stres in z njim povezane zdravstvene težave. Z meditacijo dvignemo raven energije in krepimo pozitivna občutja.« Ko človek pride do spoznanja, da mora v življenje vnesti spremembe, in se odloči za meditacijo ali drug način za dosego tega cilja, večinoma pričakuje hitre rešitve, čudeže. »Znanost in tehnika sta v zadnjih desetletjih tako napredovali, da enako pričakujemo tudi pri osebnostni rasti. Želimo si čudežnih tabletk, čarobne paličice, ki bi nas v hipu rešile vseh težav, naše življenje pa bi se spremenilo v pravljico. A tako ne gre. Osebnostna in duhovna rast zahtevata čas in predanost. To je proces, ki traja vse življenje, vendar je vreden truda.«

Kaj se običajno zgodi, ko začetnik začne meditirati? »Delovati začne um, misli bežijo sem in tja, nismo osredotočeni. Ko se zapletemo v lastne misli, postanemo nemirni, jezni, nezadovoljni in opustimo meditacijo. Mislim predamo nadzor, kar nas utruja in nam jemlje energijo. Meditirati pa bi morali ravno v teh trenutkih. Treba je vztrajati in – kar je najbolj pomembno – se ne obsojati. Sprva poskusimo meditirati 15 minut na dan in čas postopoma podaljšujemo. Ko pride misel, jo sprejmemo, vendar se ne ukvarjamo z njo. Pustimo, da gre mimo nas. Tako se počasi naučimo obrzdati svoj um in takrat postane naš zaveznik. Ko se naučimo usmeriti pozornost tja, kamor si želimo, postane naš pogled na svet bolj svoboden, jasen, širok, bolj smo pozorni in osredotočeni. Tako postanemo odprti za znake, ki nas vodijo na pravo življenjsko pot.«

Tukaj in zdaj

Sprememb seveda ne moremo pričakovati, čeprav meditiramo več ur na dan, če hkrati ohranjamo stare navade. Cilj meditacije je, da stanje, ki ga dosežemo med meditiranjem, ponotranjimo in smo vsak trenutek polno prisotni, da torej živimo tukaj in zdaj. Večinoma si predstavljamo, da meditirajoči vedno sedi po turško, vendar pa lahko meditiramo tudi med vsakodnevnimi opravili, če smo le v polnosti prisotni v sedanjem trenutku in se ne zapletamo v misli, pojasnjuje Monika Radič. Meditacija je lahko tudi poslušanje pomirjujoče glasbe, hoja, vrtnarjenje, kuhanje, slikanje…

Težko, a ne nemogoče

Meditacija je koristna, saj nas nauči, da ne počnemo več stvari hkrati, ampak se vsakokrat osredotočimo na eno. Buda je dejal: Kadar hodiš, hodi. Kadar stojiš, stoj. Kadar sediš, sedi. Ne nihaj sem in tja, pripoveduje sogovornica. »V današnjem hitrem tempu življenja je to težje, vendar ni nemogoče. Ravno zdaj je bolj kot kadar koli prej pomembno, da se malce ustavimo, se zazremo vase in stopimo v stik s samim seboj. Tako je naše življenje bolj mirno in harmonično. Ker smo osredotočeni in polno prisotni pri vsem, kar počnemo, se manj utrudimo. Tako tudi veliko lažje meditiramo in duhovno hitreje napredujemo. Postanemo pozornejši do drugih, zato se izboljšajo tudi medsebojni odnosi.«

 

Smehljanje organom

Monika Radič vodi tudi jogo smeha, zato je želela smeh nekako kako vpeljati še v meditacijo. »Dobro vem, kako koristen je smeh, zlasti glasen. Ko se recimo nekomu nasmehnemo, mu s tem polepšamo dan in nasmeh nam samodejno vrne. Zakaj ne bi to delovalo tudi v našem telesu? Koliko dobrega lahko naredimo zase, če se smehljamo tudi navznoter! Ko sem to začela raziskovati, sem ugotovila, da so se že stari Kitajci zavedali, kako koristno je smehljanje v notranjost telesa. Starodavno taoistično prakso je v svojo metodo prenesel izjemni mojster Mantak Chia in razvil meditativno tehniko notranji smehljaj. Nad odkritjem sem bila navdušena, zato sem se, ko sem izvedela, da bo v začetku novembra obiskal Slovenijo, brez obotavljanja prijavila na njegov seminar.«

Metoda notranji smehljaj je preprosta vizualizacijska meditativna tehnika. »Tako kot v vesolju se tudi v naših organih prepletata pozitivna in negativna energija. Vsi organi so povezani z določenimi čustvi, in kadar so naše misli negativne, se ta energija kopiči v njih. Kadar recimo rečemo, da nam gre nekaj na jetra, ta jeza resnično vpliva na naša jetra. Če se negativni občutki v telesu nalagajo predolgo, to lahko vodi v različne bolezni. Z notranjim smehljanjem v organe pošiljamo pozitivno energijo, pretvarjamo negativna čustva v pozitivna, odpravljamo napetosti, stres in tako preprečujemo zdravstvene težave. V vseh notranjih organih in žlezah se poveča vitalna energija, izboljša se počutje in um se popolnoma umiri. Tako zopet vzpostavimo globlji stik s svojim telesom in duhom.«

Ker zagovarja celostni pristop, se pri meditaciji s tehniko notranji smehljaj najprej osredotoči na notranje organe. »V sebi začutimo pristno radost in razvijemo ljubeč odnos do sebe. Šele nato smo pripravljeni na angelsko meditacijo in tako bolj odprti za odgovore, ki jih želimo prejeti. Ko smo sproščeni, mirni, se ne obsojamo in smo prijazni do sebe, začnemo dosegati najboljše rezultate. Delo na sebi postane prijetno in osrečujoče.«

Natalija Mljač

 

Vir: “Priporočajo jo celo zdravniki” Slovenske novice, priloga Na Zdravje, 25.11.2016. Natalija Mljač.

 

The post Članek o meditaciji v Slovenskih novicah: ”Priporočajo jo celo zdravniki” appeared first on Sijem.si.

]]>
Pa ti? Lahko čakaš pol ure v banki z nasmeškom na obrazu? https://sijem.si/pa-ti-lahko-cakas-pol-ure-v-banki-z-nasmeskom-na-obrazu/ Wed, 06 Jul 2016 11:29:00 +0000 http://sijem.si/2016/07/06/pa-ti-lahko-cakas-pol-ure-v-banki-z-nasmeskom-na-obrazu/ Pred približno dvemi tedni, sem morala skočiti v banko. Saj se še spomnite, polna luna pa solsticij…verjetno ne rabim poudarjati, kako takšne energije vplivajo na ljudi. Za piko na i, sta ravno tisti dan delovala le dva okenca v banki in na enem od njiju je bila zaposlena gospa, ki se je šele uvajala. NastalaPreberite več

The post Pa ti? Lahko čakaš pol ure v banki z nasmeškom na obrazu? appeared first on Sijem.si.

]]>
Pa ti? Lahko čakaš pol ure v banki z nasmeškom na obrazu?

Pred približno dvemi tedni, sem morala skočiti v banko. Saj se še spomnite, polna luna pa solsticij…verjetno ne rabim poudarjati, kako takšne energije vplivajo na ljudi. Za piko na i, sta ravno tisti dan delovala le dva okenca v banki in na enem od njiju je bila zaposlena gospa, ki se je šele uvajala. Nastala je zares dolga vrsta, ki pa se je premikala zelo počasi. Vedno mi je zanimivo opazovati, kako se ljudje odzivajo na takšne dogodke. Po nekaj minutnem čakanju, se je začela taka predstava, da mi je bilo žal, da namesto kave, v banki ne ponujajo pokovke.

Dve gospe sta se začeli glasno prerekati katera je na vrsti. Ko sta bili obe pri okencu, sta še kakšni dve minuti vpili ena na drugo in se s komolci prerivali. V tem času bi lahko vsaj ena od njiju verjetno že plačala tisto položnico. Potem so se oglasili moški, da naj že nehata s tem kurnikom, ker je že tako preveč dežja.

Jaz sem z nasmeškom opazovala situacijo, saj me stanje v vrsti že dolgo ne iztiri več. Opazujem starejšega gospoda pred menoj in mlajšega pred njim. Mlajši je bil že malce nestrpen, v ustih je imel že pripravljeno cigareto. Starejši gospod mu je dejal, naj gre v miru na cigareto, ker da mu bo že on popazil mesto v vrsti. Skoraj ni mogel verjeti svojim ušesom in se malce nezaupljivo odpravil ven kaditi. Ko se je vrnil, se vrsta ni premaknila niti za milimeter in gospod mu je rekel: ”Pojdite še na enega!” ”Saj bi, pa ne morem brez kave,” je odvrnil. Starejši gospod je prijazno stopil do okenca, prosil za žeton za brezplačno kavo in mu ga prinesel. Mlajši je bil zopet popolnoma presenečen nad njegovo prijaznostjo.

Ko je odšel na že drugo cigareto, se je začela vrsta za mano podaljševati. Za mano se pojavi še en nepotrpežljiv gospod, ki je začel nergati že po nekaj minutah. V tistem se vrne ‘cigaretar’ in se postavi na svoje mesto. Gospodu za menoj zavre kri, ker je mislil, da se je kar vrinil naprej. Cigaretar je iz dolgčasa prilival še malce olja na ogenj, vendar gospod ni bil razpoložen za njegov sarkazem. Prava predstava, vam povem.

Jaz in prijazen gospod pred menoj, pa samo opazujeva in mirno čakava z nasmeškom na obrazu. Ko smo tako stali že približno pol ure, se je vnela debata. Prijazni gospod pove, da je upokojen in da ima pri svojih 90. letih dovolj časa in da se mu nikamor ne mudi. Kako sem bila navdušena nad njegovim razmišljanjem! Vprašal nas je, če se komu od nas zelo mudi, da nas spusti naprej, ker je kosilo doma že tako ali tako zamudil.

Povedal je svojo življenjsko zgodbo in kako čakanje v vrsti ni nič v primerjavi s tem, kaj vse je že dal skozi v življenju. Gospod je bil tako zanimiv, da mi je bilo žal, da se že približujem okencu. Med drugim je povedal, da je bil zaprt na Golem otoku. Bila sem kar počaščena, da s tako ‘velikim’ gospodom stojim v vrsti.

Vrsta se je premaknila, vsi smo opravili svoje in se poslovili. Z nasmeškom in s hvaležnostjo do življenja sem se odpravila domov. Preplavljali so me občutki ganjenosti in sreče. Bila sem ponosna nase, da tudi sama delujem in razmišljam na tak način kot gospod. In bila sem resnično vesela, da sem ga spoznala in da je na svetu še nekaj takih, ki zmorejo gledati na življenje malce drugače.

V vrsti nas je bilo kar nekaj, vsi smo imeli enak cilj, vendar prav vsak si je izbral svojo pot do tja. Eni lažjo, drugi težjo. Dejstvo je, da smo bili vsi postavljeni v isto okoliščino, kako pa smo to sprejeli, pa je bilo odvisno od nas. Lahko se razburjaš, prerivaš, vpiješ, vendar zato ne boš nič prej na vrsti. Pridobil boš morda le kak siv las. In tako kot reagiramo v vrsti v banki, tako reagiramo tudi v življenju. Vsi imamo svojo zgodbo in vsak od nas ima svoje preizkušnje. Vprašanje je le, ali vidimo kozarec napol prazen, ali napol poln?

Prijazni gospod mi nikakor ni šel iz glave in kasneje sem izvedela, da sem stala v vrsti z gospodom, ki je razvil dva specialna objektiva za 1. človekov polet na Luno, leta 1969. To pa je nekaj, kajne?

Življenje je lepo, če imaš odprte oči za vse drobne stvari. Tudi v banki, kjer morda tega ne pričakuješ. Opazi lepo drevo na tvoji poti, povohaj rožo, odpri srce, prisluhni prijaznemu neznancu in se smej. Veliko se smej, kajti ko se smejiš, si v trenutku – tukaj in zdaj. Življenje je dragoceno, zato ga ceni prav vsak trenutek. Tudi ko čakaš v vrsti. Naj bo kozarec v tvojih očeh vedno poln.

Monika Radič

Vir slike: internet

 

The post Pa ti? Lahko čakaš pol ure v banki z nasmeškom na obrazu? appeared first on Sijem.si.

]]>